logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
KöpekGreat Dane kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

Great Dane Köpek Türü

 

Bir Alman köpeği olan Great Dane, dünyanın en iri köpekleri listesinde en ön sıralardadır. Yurt dışında domuz avcılığı, bekçilik gibi işler içinde eğitilmektedir. Guinnes Rekorlar Kitabına uzun boyu ve iri cüssesiyle adını yazdırmıştır. Genellikle koyu renkte tüyleri olsa da açık renkli olanları da vardır. Açık renkli olan köpeklerin gözleri de diğerlerine göre oldukça açık renktedir.

 

Görüntüsüyle insanları korkutsa da aslında en sempatik köpek türlerinden biridir. Tembel bir köpek türü olsa da koştuğu zaman çoğu köpeği geçecek bir kapasiteye sahiptir. Dünyanın en büyük Great Dane köpeği 107 santimdir. Bu bağlamda Great Dane satın alma isteği genellikle geniş bahçeli evlerde yaşayan kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

 

Great Dane Beden Ölçüleri

 

Sağlıklı bir Great Dane dişi ve erkeklerde ortalama 45-60 kg civarındadır. Erkeklerin boy 76-81 cm iken dişilerin boyları 71-76 cmdir.

 

Great Dane Özellikleri

 

 • Great Dane oldukça sevgi dolu köpeklerdir. Aile bireyleri ve çocuklarla anlaşmada zorlanmaz.
 • Çok nadir agresifleşen bu köpekler, yavruyken yeterince sevgi görmezse ileride hırçın bir köpek olabilir. Ama büyük bir ilgi ve şefkatle besleyeceğiniz great dane yavru köpek size her zaman iyi bir arkadaş olacaktır.
 • Büyük cüssesine rağmen ev yaşamına uygundur. Apartmanda rahatça yaşayabilen bu köpekler, ev içinde size zorluk çıkartmayacaktır.
 • Koltuk ve kanepelerde uyumaya bayılırlar.
 • Çok fazla havlamaya eğilimleri yoktur.
 • Uysal yapısından dolayı anlaşabilmesi kolay bir köpektir.
 • Kendinden küçük hayvanlara özellikle de küçük kedilere baskınlık kurabilir.
 • Yıl içerisinde artan boy uzunluğu ve kilo ölçüsüne göre egzersizleri arttırılmalıdır.
 • Great Dane satılık yavru fiyatları araştıran kişiler, ilk olarak bu köpek türü için uygun bir yaşam alanına sahip olup, olmadıklarını tespit etmelidirler.

 

Great Dane Köpek Türünün Yaşayabileceği Sağlık Sorunları

 

 • Mide Torsiyonu: Mideleri çok hassas olan bu köpekler, mide torsiyonu geçirerek ani bir şekilde ölebilirler. Yavru köpeklerden ziyade yetişkin köpeklerinde görülen bir hastalıktır.
 • Kalp Rahatsızlığı: Kalp konusunda mutlaka düzenli kontrole ihtiyaç duyarlar. Kalpleri çok hassastır.
 • Kalça Displazisi: Her köpek olduğu gibi great dane yavru köpeklerde de bu kalça çıkıklığı hastalığı görülebilir.
 • Kemik Kanseri: Kemik kanseri riski diğer köpeklere göre daha fazladır. Düzenli veteriner kontrolüne ihtiyaç duyar.
 • Hipertrofik Osteodistrofi: Düzensiz ve sağlıksız beslenmeden dolayı hızlı büyüme hastalığıdır. Veteriner tarafından hazırlanan güzel bir diyet listesiyle başa çıkılabilir.

 

Great Dane Köpek Türünün Bakımı

 

Çok iri bir vücuda sahip olduğu için düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Bütün gün kanepede uyumaktan hoşlanan bu köpekler oldukça tembellerdir. Düzenli yürüyüşleri ve egzersizleri ihmal edilmemelidir. Yavruluk döneminde kemik problemleri yaşamaması için ağır egzersizlerden uzak durması gerekmektedir. Great Dane yavru sahiplenme bu türün oldukça hassas bir köpek olduğu unutulmadan yapılmalıdır. Bu yüzden düzenli veteriner kontrollerine götürülmelidir.

 

Great Dane Köpek Eğitimi

 

Yetişkin döneminden ziyade yavruyken eğitilmesi gereken köpeklerdendir. Yavruyken eğitilmezse huysuz, sürekli havlayan, ısıran ve kemiren bir köpek olabilir. Ama küçük yaşta eğiteceğiniz great dane yavru köpek size iyi birer dost olacaktır. Sempatik ve eğlenceli olmalarına aldanmamalı ve eğitime devam etmelisiniz. Ödül mamaları ile eğitiminizde otorite kurmanız köpeğinizi daha heveslendirecektir. Eğitimi diğer köpek türlerine göre daha zordur. Yavruyken verdiğiniz itaat emirlerine uymasını sağlamak, ileride oldukça işinize yarayacaktır.

 

Great Dane İle Tuvalet Eğitimi

 

Büyük bir vücuda sahip olduğu için tuvalet eğitimine çok küçük yaşta başlamalıdır. Eğer ilk 3 ayda yeterince iyi tuvalet eğitimi verilmezse siz sahiplerini oldukça zorlayacaktır. Bir ay gibi kısa bir sürede sabır göstererek verdiğiniz tuvalet eğitimi güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu bağlamda Great Dane yavru satılık köpekler tercih edilmektedir.

 

Great Dane Köpek Türünün Karakter Özellikleri

 

Aile fertleriyle iyi anlaşabilen, sevecen ve oldukça sempatik köpeklerdir. Sahibine itaatı sonsuz olan great dane yavrusu küçük yaşlarda alacağı eğitim ile sahibine daha da çok bağlanır.

 

En Sık Sorulan Sorular

 

Bir great dane yavrusu ortalama kaç yıl yaşar?

 

Great Dane köpek ortalama 6 ile 8 yıl arasında yaşamaktadır.

 

Great dane fiyatları nasıldır?

 

Great dane fiyatı tercih ettiğiniz petshopa göre değişecektir.

 

Great Dane köpek türü ne sıklıkla temizlenmelidir?

 

Haftada bir kulakları temizlenmelidir. Tırnaklarıyla vücudunu kesmesin diye uzamamasına dikkat edilmeli, gerektiği zamanlarda kısaltılmalıdır.

 

Great Dane köpek türü nasıl beslenmelidir?

 

Kuru mamaya ilave edilmiş bir miktar su ile beslenebilir. Veterinerinize danışarak mamasının içine vitamin gibi takviyeler koyabilirsiniz. Su ve mama kabı her daim temiz olmalıdır. Şişkinlik yaşamaması için çok fazla yemek verilmemelidir.