logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
KöpekBernese Mountain Dog kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

Bernese Mountain Dog Köpek Türü

 

Bernese Mountain Dog köpek türü, İsviçre’nin en popüler dağ köpeğidir. Uzun tüyleri oldukça yumuşak olan bu köpeklerin kökeni tam bilinmemektedir. Çiftlik köpeği olarak da bilinir. Her geçen gün popülaritesini arttırmaktadır. Siyah tüylü sırt beyaz gövde ve patiler ile birleşir. Orta derecede uzun olan tüyleri hafif dalgalıdır.

 

Üçgen şeklindeki kulakları düşük yapıdadır bu yüzden sık sık nemli bir bez yardımıyla tozu alınmalıdır. İz sürme, bekçilik, arama kurtarma ekiplerinin vazgeçilmezidir. Yük taşıma, koyun sürüsü bekçiliği gibi birçok işi yapabilse de aslında tam bir aile köpeğidir. Hareketli yapısından ötürü apartman yaşamına ayak uyduramaz. Küçük de olsa bahçeli bir ev onun için en uygun olan alandır. Bernese Mountain Dog satılık ilanları takip edilse bile, köpeğin gerekli kontrollerinin yapıldığından mutlaka emin olunmalıdır.

 

Bernese Mountain Dog Özellikleri

 

 • Bernese yavru köpeklerin ırkı oldukça eskilere dayanır. Kendi içinde toplam 4 farklı tür içerir.
 • Küçük yaşta verilen eğitimle tam bir aile köpeği olabilir.
 • Oldukça çalışkan köpeklerdir.
 • Çocuklar ve aile bireyleri ile iyi anlaşır.
 • Zorlu hava şartlarına ayak uydurabilir.
 • Sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanır.
 • Yaşamları kısa ömürlüdür.

 

Bernese Mountain Dog Bakımı

 

Uzun tüylere sahip olduğu için düzenli tüy bakımına ihtiyaç duyar. Petshoptan aldığınız tarak ile düzenli taramalısınız. Ayak bölgesindeki tüylerin uzamamasına dikkat edilmelidir. Uzayan tüyler onu yürümesinde zorlayabilir.  Diğer köpek tüylerine nazaran en çok tüy döken Bernese Mountain Dog yavru köpek tüy dökme döneminde düzenli olarak taranmak ister. Kulakları sıklıkla kontrol edilmeli, nemli bir bezle ile biriken tozlar alınmalıdır. İlkbahar ve sonbahar zamanları çok fazla tüy döken bernese dağ köpeği her zaman taranmak ister.

 

Bernese Yavru Köpek Beslenmesi

 

Yavru köpeğinizi ilk 5 ay günde 4 defa olmak üzere rahatlıkla besleyebilirsiniz. Daha sonra 3 ay ay günde 3 öğüne indirmelisiniz. Köpeğiniz yavru olmaktan çıktıktan sonra da günde 2 kez beslemeniz yeterli olacaktır. 200 gr kuru mamaya su ekleyip köpeğinize yedirebilirsiniz.

 

Diğer köpeklere göre daha az ömür sürdükleri için beslenme faaliyetleri oldukça önemlidir. Veterinerinizden rica edip köpeğinize bir diyet listesi yazmasını rica edebilirsiniz. Yine veterinerinize danışarak mamasının içine çeşitli vitamin ve takviyeler ekleyebilirsiniz. Her daim mama ve su kabını temiz tutmanız onu dışarıdan gelen mikroplardan koruyacak ve hasta olmasını engelleyecektir. Yavru Bernese Mountain Dog fiyatları köpeğin sağlık durumuna ve eğitimine göre değişim göstermektedir.

 

Bernese Mountain Dog Türünün Yakalanabileceği Hastalıklar

 

 • Kalça Displazisi: Köpeklerde en sık rastlanan hastalıktır. Kalça kemiğinin vücuda tam oturmaması anlamına gelir. Bernese yavru köpeğinizi egzersiz sırasında çok zorlamazsanız karşılaşma riskiniz oldukça düşüktür.

 

 • Mide Dönmesi: Midedeki katı ve sıvı maddelerin birleşememesi ve sonucunda gaz oluşturmasıyla oluşur. Midenin dalağa baskı yapması sonucu diyafram çalışmamaya başlar. Diyaframın çalışamamasıyla köpeğiniz sağlıklı nefes alamaz. Ölüm ile sonuçlanabilen ciddi bir rahatsızlıktır.

 

 • Görme Kaybı: Genetik veya sonradan dış etmenlerle oluşabilir. Düzenli veteriner kontrolü ile önceden fark edilebilir. Köpeklerde görme kaybının birçok türü vardır. Haftalık köpeğinizin göz çevresinde biriken tozları nemli bir bezle silmeniz oldukça önemlidir.

 

En Sık Sorulan Sorular

 

Bernese yavru köpek apartman yaşamına uyum sağlayabilir mi?

 

Çok hareketli olan bu köpekler apartman yaşamına uygun değildir. Ancak doğru eğitim verilen yavru Bernese Mountain Dog sahiplenmek işinizi kolaylaştırabilir.

 

Bernese yavru köpek eğitimi zor mudur?

 

Çok zeki olan bu köpekler küçük yaşlarda eğitime başlanırsa iyi eğitilebilirler.

 

İlk kez köpek sahipleneceklere uygun bir tür müdür?

 

Bernese dağ köpeği sahiplenme ilk kez köpek bakacaklar için oldukça uygun bir ırktır.

 

Bernese dağ köpeği yavru ortalama kaç yıl yaşamaktadır?

 

7 ile 10 yıla kadar yaşayabilir. Cüssesinin iriliğinden ötürü diğer köpek ırklarına nazaran daha az yaşarlar.

 

Bernese dağ köpeği aile içerisindeki diğer köpekler ile anlaşabilir mi?

 

Ailenizdeki diğer evcil hayvanlar ile anlaşmada hiçbir problem yaşamaz.

 

Bernese dağ köpeğinin yabancılara karşı tutumu nasıldır?

 

İlk başta soğuk davransa da yabancılara hemen alışmaktadır. Bağırılmadığı veya olumsuz bir kötü tepki verilmediği sürece saldırmaz. Evinize gelen misafirlere kolay alışır.

 

Bernese dağ köpeğinin koruma özelliği var mıdır?

 

Küçük çocukları ve sahibini olabildiğince korur. Ama sempatikliği ile beraber uysal bir yapıya sahip olduğu için karşısına çıkan saldırgan bir köpeğe karşı sizi çok da koruyamaz.

 

Bernese dağ köpeğinin kürk yapısı nasıldır?

 

Çift katlı, düz ve dalgalı olabilir. Tüyleri seyrek değil oldukça yoğundur.