logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
KöpekShar Pei kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

Shar Pei Türü Köpekler Hakkında Bilgiler

 

Özellikle yavruluk döneminde oldukça tatlı olan Shar Pei, korumu içgüdüsüne sahiptir. Bu özelliği ona diğer köpek cinslerine göre sert bir mizaç kazandırır.  Aile ortamını severler ancak yalnızlığı da tercih ederler. Uzun süre yalnız kalmakla baş edebilirler. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymayan Shar Pei, sürekli kucakta durmaktan da hoşlanmaz. Yabancılara ve diğer hayvanlara karşı pek sıcakkanlı değildirler. Yavruluk döneminden itibaren sosyalleşmeleri sağlansa bile temkinli olmak faydalı olacaktır. Shar pei yavru köpekleri, gün içerisinde sürekli koşup oyun oynayan bir yaşam tarzına sahip değillerdir.

 

Shar Pei Cinsinin Kökeni

 

Yaşam süresi ortalama 8 ila 10 yıl arasında değişmekte olan Shar Pei türü köpeklerin menşei Çin’dir. Eski kalıntıları inceleyen uzmanlar bu türün tarihini Çin’in güneyinde MÖ 206’ya kadar götürmektedir.

Bu türün ciltleri gevşektir. Bu sebepten dolayı doğal bir korunma mekanizması vardır. Maalesef bu özelliklerinden eski zamanlarda dövüştürülmüşlerdir.

 

Shar Pei köpekleri yalnızca dövüştürülmemiş hayvanları koruma, iz sürme ve avcılık gibi görevleri yerine getirmişlerdir. 1973 yıllarında türlerinin yok olması tehlikesi baş göstermiş ve Hong Kong’lu bir iş insanı satın alarak neslinin tükenmesine engel olmuştur. Daha sonrasında Amerika’da bir dergide resmi çıkar ve shar pei özellikleri ile popülerleşmeye başlar.

 

Shar Pei Bakımı

 

Shar Pei cinsi köpek bakımı, özenle yapılmalıdır. Sağlık konusunda dikkatli olunması gereken köpek türlerindendir. Bu cins köpeklerde mide dönmesi problemi baş gösterebilmektedir. Beslenmesinde özen gerektiren noktalar vardır. Örneğin mamasını tek öğün şeklinde vermemeli ve hızlı tüketmesi engellenmelidir.

 

Shar Pei cinsi köpek için sağlık sorunlarından en büyüğü mide dönmesidir, onun için ölümcül olabilmektedir. Öğün miktarları kilo almaya müsait olduklarından gelişim durumu, yaşları, sağlık durumları göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir. Besin ihtiyaçlarının karşılanması için üretilmiş kalitesi yüksek kuru köpek maması kullanılmalıdır. Bu mamalar orta ırklar için formüle edilmektedir. Veteriner tavsiyeleri ve uyarıları mama seçimi konusunda belirleyici olmalıdır. Shar Pei cinsi köpek sahiplenmek isteyenlerin bu gibi konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Köpeğin bireysel özelliklerine uygun ürünler veteriner tarafından sizlere önerilebilir. Alerjiye yatkınlıkları bulunmaktadır. Mama seçerken bu konu da göz ardı edilmemelidir. Shar Pei köpek bakımı zorlukları konusunda kafanıza takılanları veterinere mutlaka sormalısınız.

 

Uyku süreleri diğer hareketli yaşam tarzına sahip köpeklerden daha uzundur. Shar Pei bir görevle görevlendirilmemişse gün içinde uyuyarak zaman geçirebilmektedir. Bu da pek enerjik olmamalarından kaynaklanır.

 

Shar Pei Fiziksel Özellikleri

 

Shar Pei cinsi köpeklerin özellikleri:

 

  • Yaşamları boyu ortalama 18-25 kilogram arasında bir ağırlığa sahip olmaktadırlar.
  • Boyları ise 46-51 cm arasında değişmektedir.
  • Av ve bekçilik ile görevlendirilebilirler.
  • Kilo kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Az hareket etmeleri dolayısıyla bu köpekler şişmanlayıp sağlık sorunları yaşamaları mümkündür.
  • Dişiler doğum yaptıklarında 4-6 yavru sahibi olabilirler. Yavru sayısında dişinin ve erkeğin sağlık durumları önemli bir teşkil eder. Kaç kere çiftleştirilmiş oldukları da yavru sayılarının belirleyicisi olabilir.

 

Shar Pei yavru köpek fiyatları, köpeğin özelliklerine ve rengine göre değişim gösterebilmektedir. Sadık olmalarına karşın bağımsızlıklarından taviz vermeyen bu cins, orta büyüklüktedir. Mavi siyah bir dile sahiptirler ve gözleri dünyaya kısık şekilde bakar. Shar Pei kendisini etraftan gelebilecek saldırılara karşı koruyan bir deri yapısına sahiptir. Derileri omuz, kafa ve boyun bölgelerinde katlanmış şekildedir. Köpek yetiştirme konusunda tecrübeli insanlar tarafından sahiplenilmelidir. Çünkü inatçı ve çok akıllıdırlar. Apartman hayatına adaptasyon sağlamaları zor değildir. Bekçilik ve koruma gibi içgüdüleri baskınlık gösterir.

 

Saint Bernard Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

  • Shar Pei tüy bakımı nasıl olmalıdır?

 

Farklı tür tüye sahip olabilmektedirler. At tüyü gibi tüylere sahip olanların kılları kırçıllı ve kısadır. Fırça tüylü olan Shar Peiların tüyleri ise yumuşak ve uzundur. Diğer türde ise daha uzun tüylere sahiptir. Shar pei siyah, mavi, krem, kırmızı gibi renklerde olabilir. Tüy dökme mevsimlerinde tüy dökebilmektedirler.

 

  • Shar Pei cinsi ortalama ne kadar yaşar?

 

Shar Pei ortalama yaşam süresi 8/10 yıl arasındadır.

 

  • Shar Pei ne kadar büyümektedir?

 

 Bir Shar Pei köpeği yaklaşık olarak 46-51 cm arasında boya ulaşabilmektedir.

 

  • Saint Bernard fiyatını neler belirler?

 

Sağlık durumları, tüylerinin yapısı, yaş cinsiyet ve aldıkları eğitimlere göre farklı fiyatlarda olabilmektedirler. Bir Shar Pei köpeğini barınak ve petshoplar aracılığıyla sahiplenebilirsiniz. İyi bir araştırma yapıldığında shar pei yavru fiyat sorgusu sizi uygun ilanlarla karşılaştıracaktır.