logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
Köpekİngiliz Staffordshire Bull Terrier kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

İngiliz Staffordshire Bull Terrier

 

Kaslı bir vücuda sahip olan İngiliz Staffordshire Bull Terrier, coşkulu, enerjiktir. Oyun oynamayı seven bu köpekler sahiplerine karşı oldukça itaatkardır. Ürkütücü görüntüsünün altında aslında pek sevecen olan bu köpekler tip olarak Pittbul ile karıştırıldığı için insanların kafasında büyük bir ön yargıya sahiptir.

 

Yeni insanlarla tanışmaktan zevk alan bu köpekler, çocuklarla çok iyi anlaşır. Zarar verme amacı olmasa da güçlü bir ırktan gelen ingiliz staffordshire çocuğunuza zarar verebilir. Elbette yavru ingiliz staffordshire sahiplenme sonrası alacağı iyi bir eğitim ile bu gibi durumları engelleyebilirsiniz. Bu kapsamda ebeveynlerin  8 yaşından küçük olan çocukları onunla yalnız bırakmaması önemlidir.

 

 İngltere’de düzenlenen köpek yarışlarında sahibine olan itaatkarlığı ve çevikliği ile en yüksek derecelerde yarışmaya hak kazanır. Meraklı ve korkusuz olan bu köpekler istemeden kendilerine zarar verebilirler. Güçlü bir görüntüye sahip olsa da bekçilik veya korumacılık gibi görevlere hiç uygun değildir. Halka açık ortamlarda tasmasız dolaştırılmamalıdır. Kendi ırkı veya başka bir ırka sahip köpeklere saldırabilir. Hassas bir boyna sahip olduğu için kalın bir boyun tasması kullanılmalıdır. Egzersize oldukça ihtiyaç duyan ingiliz staffordshire, düzenli yapılan egzersiz ve eğitimlerle iyi bir seviyeye ulaşacaktır. 

 

İngiliz Staffordshire Bull Terrier Bakımı

 

Bakımı oldukça kolay olan İngiliz Staffordshire Bull Terrier yavru köpekler kısa tüylere sahip olduğu için her gün taranmaya ihtiyaç duymaz. Tüylerinin olduğundan daha parlak görünmesi için nemli bir bezle ile silinmesi yeterlidir. Banyo konusunda hassas olan bu köpekler, ılık su ile yıkanmalıdır. Tırnaklarının haftada bir kez düzenli olarak kesilmesi gerekir. Yoksa tırnaklarından enfeksiyon kapabilir. Hassas kulaklara sahip İngiliz Staffordshire yavru köpeklerin biriken tozları nemli bir bez ile temizlenmelidir.

 

İngiliz Staffordshire Bull Terrier Vücut Yapısı

 

 • Kısa tüylere sahip bu köpekler küçük veya orta boya sahiptirler.
 • Kuyrukları yoktur.
 • Kaslı, güçlü ve kemikli bir yapıya sahiptir.
 • Çene yapısı çok güçlü olduğu için oyuncaklarını hep parçalar.
 • Göz yapısı yuvarlak olup genellikle kahverengi tonlarındadır.
 • İnce yapılı tüyleri siyah, koyu kahve üzerine mavi şeritli ya da açık kahve olabilir.
 • Boynu yok denebilecek kadar kısadır.

 

İngiliz Staffordshire Bull Terrier Köpeklerin Diğer Hayvanlar ve Çocuklarla İlişkisi

 

Kendi ırkı ve diğer ırklarla anlaşamayan İngiliz Staffordshire yavru köpekler, dışarıda dolaşırken başka köpeklere ters tepki verebilir. Böyle durumlarda tasmaya çok yüklenmemekte fayda vardır. Boyunları oldukça hassas olan bu tür, tasmanın verdiği zararla ciddi bir acı hissedebilir.

 

Çocuklarla çok iyi anlaşan bu ırk “bebek bakıcısı” lakabını almıştır. Küçük çocuklar onunla oyun oynarken canını yaksa da tepki vermeden bekler. Sahibine ve ailesine çok bağlı olan bu köpekler, aile yaşantısına en uygun köpeklerin başında gelmektedir.

 

İngiliz Staffordshire Bull Terrier Köpeklerin Eğitimi

 

Çok zeki ama fazla inatçı olan bu tür, eğitilirken sahibini fazlasıyla zorlayacaktır. Söylenen her komutu anlasa da canı istediği zaman yerine getirir. Eğitimleri bıraktığınız zaman tekrar en başa dönen bu köpekler, eğitim sırasında oldukça sabır gerektirir. Doğası gereği sosyalleşmek isteyen bu köpekler eğer yeteri kadar sosyalleşemezse büyüdüğünde aksi bir köpek olabilir. Diğer ırktan köpeklerle kaynaştırılmaya çalışılmamalıdır. Unutkan olan bu tür, günlük bakımları yerine getirilmezse ne yaptığını hemen unutabilir. Yavru İngiliz Staffordshire Bull Terrier fiyatları, köpeğin öncesinde alığı eğitime göre de değişim gösterebilmektedir.

 

İngiliz Staffordshire Bull Terrier Özellikleri

 

 • Dışarıdan bakıldığında çok güçlü dursa da sahibini koruma özelliği oldukça azdır.
 • Yetişkin bir erkek İngiliz Staffordshire 13-17 kg arasındayken, yetişkin bir kız 11-15 kg arasındadır.
 • Dişi ve erkek köpeklerde boy 36-41 cm arasında olmalıdır.
 • Sağlı bir dişi 5 veya 7 tane yavru dünyaya getirebilir.
 • Sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için köpeğin 18 ayı doldurması ya da en azından 3 kez kızgınlık dönemine girmiş olması gerekmektedir.
 • 12-14 saat uyuması sağlığı için önemlidir.
 • Mide spazmı geçirmeye yatkın olan bu tür günde iki öğün düzenli beslenmelidir. Mide sorunları yaşamaması için yemek saatinden sonraki 1-2 saat boyunca egzersiz yapmamalıdır.

 

En Sık Sorulan Sorular

 

 • İngiliz Staffordshire Bull Terrier köpek türünün kökeni nereye dayanmaktadır?

 

Kökeni İngiltere’ye dayanmaktadır.

 

 • İngiliz Staffordshire Bull Terrier yavru fiyatları nasıldır?

 

İngiliz Staffordshire Bull Terrier yavru fiyatları tercih ettiğiniz petshopa göre değişmektedir.

 

 • İngiliz Staffordshire Bull Terrier köpek türü çok tüy döker mi?

 

Orta derecede tüy döker.

 

 • İngiliz Staffordshire Bull Terrier köpek türü apartman yaşamına uygun mudur?

 

Apartman yaşamına oldukça uygundur. Ancak ideal yaşam alanı rahatça egzersiz yapabileceği bahçeli evlerdir.