logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
KöpekDogo Argentino kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

Dogo Argentino Bakımı ve Özellikleri

 

1920’li yıllarda bir av köpeği olarak yetiştirilmeye başlamıştır. Güney Amerika’daki ilk av köpeği olan bu ırk, günümüzde arama kurtarma ekiplerinde boy göstermektedir. İlk başta avcı köpeği olarak yetiştirilmesi amaçlansa da sonradan dövüşlerdeki başarısından dolayı dövüş köpeği olarak adlandırılmıştır. Günümüzde pek çok hayvan dövüşlerinin yasaklanması gibi Dogo Argentino cinsi köpekler de dövüştürülmeye yasak hayvanlar listesindedir. 9 ırkın bir arada laboratuvar ortamında karıştırılarak meydana gelmiştir. Dogo Argentino satılık yavru fiyatları, pek çok faktöre göre değişim gösterebilmektedir.

 

Dogo Argentino Türünün Fiziksel Özellikleri

 

 • Orta boyutlarda boy ve kiloya sahip Dogo Argentino, büyüdüğünde kıvrımlı kulakları kesilir.
 • Kahverengi veya ela olan gözlerine olduğundan daha sert bir bakış ekleyen kesik kulaklar, argentinonun atletik vücuduyla birleşince tehlikeli bir görüntü oluşturur.
 • Uzun bir çenesi ve güçlü dişleri vardır.
 • Burnu daima siyah renktedir.
 • Vücudu beyaz ve parlak tüylüdür.
 • Uzun kuyruğu sadece heyecanlandığı zaman yukarı doğru kalkar.

 

Çocuklarla iyi anlaşan bu cins, aile bireyleri tarafından öpülmek ve okşanmak ister. Zeki bir ırktan geldiği için eğitilmesi oldukça kolaydır. Yavru Dogo Argentino sahiplenme sonrası kolay bir şekilde eğitilebilir. Karşı taraftan bir agresiflik gelmediği sürece saldırıya geçmez.

 

Yavru Dogo Argentino küçük yaşlarda diğer hayvanlarla bir araya geldiğinde onlara alışabilir ve bağ kurabilir. Yaş aldıkça eğitilmesi oldukça zor olan bu köpeklere henüz yavruyken bir şeyler öğretmek daha kolaydır. Sıcak havaları sever, soğuk havalarda kendisi için yapılmış baraka tarzı yuvasında kalmalıdır. Günlük egzersiz aktivitelerini yerine getirmek ister. Yetişkin bir erkek Dogo Argentino 40-45 kg iken, kız olan 40-43 kg arasındadır. Boyları erkeklerde 60-68 cm arasındayken, dişilerde 60-65 cm arasındadır.

 

Dogo Argentino Türünün Beslenmesi

 

Tavuğa alerjisi olan bu köpeklere mama verirken içinde tavuk olmadığına oldukça dikkat edilmelidir. Kilo almaya müsait bir vücudu olduğu için ödül mamaları abartılmamalıdır. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir. Pişmiş etler ve fazla yağlı ürünler midesinde ciddi sorunlar oluşturabilir. Yavru Dogo Argentino beslenmesi ile ilgili sıkıntılarınızı bir veterinere danışıp beslenme listesi hazırlamasını rica edebilirsiniz.

 

Dogo Argentino Eğitimi

 

Öğrenmeye hevesli ve zeki bir ırk olan Dogo Argentino eğitimi son derece kolaydır. Eğitmen veya sahibinde hissedeceği ufak bir otorite problemini aleyhine çevirebilir. Bu ırkı eğitirken olabildiğince tutarlı olup ipleri ele almasına izin verilmemelidir. Sıkı bir disiplin ile çalışması geren Dogolar, 6 ay gibi bir sürede oldukça iyi eğitimli bir hale gelebilirler. Otur, kalk, yat, git, getir ve bekle gibi komutları 20 gün gibi kısa bir vakitte öğrenebilir.

 

Dogo Argentino Türünün Bakımı

 

Enerjisini her daim atmak isteyen bu tür, yaş aldıkça daha da arttırılmış egzersizler isteyerek sahibini zorlayabilir. Yetişkin bir Argentino günde en az iki defa bir saatten az bir süre ağır ve zorlayıcı antrenman yapmalıdır. Özgürce koşabileceği bir bahçe kendisini rahat hissetmesine sağlayacaktır. Tüyleri kısa olduğu için iki haftada bir taranmak ister. Tırnakları uzadığı zaman içe döner bu yüzden düzenli kesilmelidir.

 

Dogo Argentino Türünün Yatkın Olduğu Hastalıklar

 

 • Kalça çıkığı
 • Glokom
 • Gırtlak felci
 • Sağırlık
 • Hipotroidi

 

En Sık Sorulan Sorular

 

 • Dogo Argentino türünün çocuklar ile arası nasıldır?

 

Aile bireyleriyle iyi anlaşan bu köpekler yeterli egzersiz yapmadıkları zaman agresifleşebilirler. Enerjilerini atamadıkları zaman aile içerisindeki küçük çocuklar için bir tehlike unsuru olabilir.

 

 • Dogo Argentino türü apartman yaşamına uygun mudur?

 

Küçükte olsa bir bahçe ortamında vakit geçirmesi gerekir. Apartman yaşamına uygun değildir.

 

 • Dogo Argentino saldırır mı?

 

Yapısı gereği agresif ve saldırmaya meyilli olan bu köpekler ruh hallerine göre size saldırabilir ve ciddi zararlar verebilirler.

 

 • Dogo Argentino türü neler yapar?

 

Günümde bekçi ve koruma görevi yapmaktadır. Yasaklanmadan önce köpek dövüşlerinde oldukça iyi bir üne sahip bir türdü. Köpek yetiştiricilerinin özenli tutumuyla aile içinde yaşamaya uygun bir hale getirilmiştir.

 

 • Dogo Argentino türü evdeki diğer köpeğim ile anlaşabilir mi?

 

Eğer ikisi de aynı cins ise anlaşabilmeleri oldukça zordur. Kendi içlerinde bir başkanlık savaşına gireceklerdir. Eğer yavru iken başka bir köpekle aynı ortama girerse alışma ihtimali oldukça yüksektir. Size yine de durumu riske atmayıp iki köpeğin cinsinin de farklı olmasına özen göstermelisiniz.

 

 • Dogo Argentino türünün fiyatları nasıldır?

 

Dogo argentino yavrusu fiyatları sahipleneceğiniz ülkeye ve tercih ettiğiniz petshopa göre değişiklik gösterecektir.