logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
KöpekLabrador kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

Labrador Sahiplenme

Labrador Retriever olarak da bilinen bu cins, retriever türlerine bağlı bir cinstir. Labrador yavrusu, daha küçük yaşlardan itibaren suda olmaya bayılır. Labrador siyah yavru daha çok bilinmesine rağmen farklı renklerde olduğu görülür. Labrador sahiplenme niyetinde olanlar, uzun yıllar sürecek bu dostluk öncesinde bazı özellikleri bilmesinde fayda vardır.  Sabırlı olmaları bu köpeklerin kendilerine özgü bir karaktere sahip olmalarını sağlar.

Yavru Labrador sahiplenildiği takdirde duygusal bağ kurmaları çok yüksektir. Hem duygusal hem eğitime açık yanları tercih edilmelerini artırmaktadır. Labrador yavruları daha küçük yaşlardan alıştırıldığı takdirde oldukça vefalı köpeklerdir. Sahibine çok bağlı ve aşırı hareketli hayvanlardandır. Satılık Labrador Retriever arayanlar çeşitli ilanlar aracılığıyla ulaşabilir. Fiyatları değişkenlik gösterse de belirli bir aralıkta bulunabilir.

Labrador Özellikleri

Labrador yavru Ankara civarında bulunabilir. Çeşitli özellikleri ele alındığında şu şekilde sıralanabilir:

 • Siyah Labrador yavru veya beyaz Labrador yavrusu en çok bilinen ve sahiplenilen renkleridir.
 • Labrador Retriever yavrusu tuvalet bakımından eğitimde zorluk yaşayabilir. Özellikle bu dönemde ilk öncelik tuvalete verilmelidir.
 • Diğer önemli eğitim çekme eğitimidir. Güçlü bir yapıya sahip olduğundan bu eğitime de öncelik verilmelidir.
 • Hem iyi yüzücüdürler hem de suda vakit geçirmekten hoşlanırlar. Ayaklarının perdeli yapısı ve su geçirmez tüyleri yüzücülük alanında en iyi olmalarını sağlar. Bir dönemler balıkçıların yanında bulundurduğu köpeklerdendir.
 • Hız konusunda birçok köpeğin önüne geçmektedir. 3 saniyede 25 kilometre hıza ulaşabilir. Hareket ihtiyacı fazladır. Günlük egzersiz yapması gerekir.
 • Koku yetileri çok üst düzeydedir. Kanserle ilgili bile ağılarının yüksek olduğu ifade edilir. Dışkı veya kanı koklayarak ilk evrelerde kanseri tespit edebildiği iddia edilir.
 • Arama kurtarma konusunda bir uzmandır. Aynı zamanda rehber köpeğidir.
 • Çocuklarla tam bir dost olduğu herkes tarafından bilinir.

Labrador Kökeni

Labrador yavru satılık arayanlar kökenlerini de iyi bilmeleri gerekir. Labrador yavru siyah kökeni Kanada’ya dayanır. İlk olarak Newfound eyaletinde ortaya çıktığı belirtilir. Bölgenin köpeklerden vergi almaya başlamasından sonra bu bölgede nesli tükenmiştir. İngiltere’de yeniden çiftleştirilen bu köpeklerin neslinin devamı sağlanır. İlk olarak 1903 yılında İngiliz köpek kulüpleri tarafından tanınmıştır. 1917 yılında Amerika tarafından kayıt altına alınır. Günümüzde oldukça bilinen cinslerdendir.

Satılık labrador yavruları ülkemizde çokça görülür. Sadık, akıllı ve sabırlı bu köpekler oldukça iyi dostlardır. Yıllar öncesinde gemileri çekmek için kullanılan bu canlıların adı, Portekizce ‘lavradores’ sözünden geldiği ifade edilir.  Uysal, becerikli ve kendine güvenli duruşu ile sahiplenilen köpekler arasında ün kazanmıştır.

Labrador Bakımı

Labrador satın al önerisinde bulunanlar bu canlıların bakım gerekliliklerini de belirtmelidir. Normal şartlarda haftada bir tüy taraması yapılmalıdır. Tüy dökerken bu iki defa yapılması tavsiye edilir. Labrador bakımı oldukça kolaydır ancak düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Büyük köpek cinslerinden olduğu için kalça ve diz bölgelerinde belirli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Düzenli kontrolleri yapılmalıdır.

Obeziteye karşı beslenmelerine dikkat edilmelidir. Obeziteye yatkın olmaktadırlar. Daha küçükken tasma eğitimi verilmelidir. Çok çabuk öğrenmeye meyilli canlılardır. Bakımları iyi ve düzenli olduğu takdirde 12 yıla kadar yaşarlar. Yakalama oyunlarına bayılırlar. Hareket ihtiyaçları oldukça fazladır. Yüzmeyi çok severler.

Labrador Fiyatları

Labrador Retriever fiyatları belirli ölçütler doğrultusunda değişebilir. Bu unsurlara göre fiyatlandırma yapılır. Fiyatlandırma yapılırken dikkat edilen etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İlk ve en önemli fiyat kriteri köpeğin şecere bilgisi olarak ifade edilir. Soy geçmişlerine göre fiyatlar belirlenir.
 • Diğer etki eden unsur köpeklerin renkleridir.
 • Bir önemli etken ise renkleri olarak atfedilir.
 • Bunlar dışında yaşı ve cinsiyeti önemlidir.
 • Aşı durumu da fiyatlara tesir edebilir niteliktedir.

Sık Sorulanlar

 • Labrador Retriever alırken nelere dikkat edilmeli?

Birçok köpek için aynı durum geçerlidir. İlk olarak 2 aylık olmadan almamanız gerekir. Anne sütü ile beslenmelidir.

 • Gerçek Labrador nasıl anlaşılır?

Kafa yapılarından kolaylıkla anlaşılır. Geniş ve köşeli bir kafaya ve küt şeklinde bir burun yapısına sahip olmaları gerekir. Çeneleri oldukça düzgün ve makasa benzer şekilde kapanan dişlere sahip olmalıdır.

 • Labrador Retriever ne kadar yaşar?

Düzenli bakımları, iyi koşulları sağlandığı takdirde 12-13 yıllık yaşam süreleri olur.

 • Labrador ne kadar yemek yer?

Günde en az üç öğün beslenmesi gerekmektedir. Beslenmelerinde dikkat edilmelidir.  Öğün saatleri düzenli bir şekilde olmalıdır. Hayat düzeni açısından ve alışkanlık edinmesi açısından bu önemlidir.