logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
KöpekSamoyed kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

Samoyed Cinsi Köpek Özellikleri

 • Aşırı sıcak yerlerde yaşayamazlar bu sebepten ötürü normal sıcaklıkta olan veya soğuk yerler someyed köpek bakımı için tercih edilmelidir.
 • Bu köpekler Asya ve Sibirya kökenlidir. Bu sebepten ötürü de soğuk havaya en dayanıklı olan cins köpekler arasında yer almaktadır.
 • Orta ya da büyük olarak sınıflandırılırlar.
 • Çok sadık yapıya sahip köpeklerdir.
 • Koruma iç güdüleri fazlası ile gelişmiştir.
 • Sıcakkanlı yapıya mevcutturlar.
 • Diğer köpeklere oranla eğitim almaları, eğitimi kavramaları daha uzun sürede tamamlanmaktadır.
 • Erkekler ortalama olarak 50 cm ile 60 cm arasında uzunluğa sahiptir.
 • Dişiler ortalama olarak 45 cm ile 55 cm arasında uzunluğa sahiptir.
 • Erkek samoyed köpeklerin kilo ağırlığı 20 ile 30 kilo arasındadır
 • Dişi samoyed köpeklerin kilo ağırlığı ise 15 ile 25 kilo arasında değişmektedir.
 • Tüy yapısı oldukça yoğundur.
 • Ortalama olarak 12-15 yıl yaşam sürmektedirler.

Samoyed Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yavru Samoyed sahiplenmek isteyen kişilerin, bakımı hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Çok sık sık banyo yaptırılmasına gerek olmamaktadır ancak haftada bir kere olacak şekilde banyo yaptırılması temiz kalmaları bakımından sizin de işinizi kolaylaştıracaktır. Kolay bakımları vardır. Eğer yere buz parçaları konulur ise ya da pati kısımlarını, soğuk suyla ıslatma yapılır ise samoyed köpekler rahatlayacaktır.

Samoyed Cinsi Köpeklerin Kökeni

Samoyed yavruları isimlerini kuzey Sibirya tarafında yaşamış olan Samoyedlerden almıştır. Gülen yüz yapıları vardır. Uzun beyaz tüylere sahiptirler. Bu köpek cinsi kabile ismi ile bilinmektedir. 1889 yılında Robert Scott bu köpeklerin birkaç adetini ırkın yayılması için İngiltere’ye getirmiştir.

Samoyed Köpeklerin Beslenme Şekli

Besin değeri yüksek olan mamalar kullanılmalıdır Samoyed yavruları için besin değeri yüksek olan mamalar gelişmeleri açısından büyük bir önem arz etmektedir. Yağ oranı yüksek olan mamalar ya da gıdalar samoyed ırkına sahip köpeklerin sağlığı açısından tehlikelidir. Kilo alımına sebep olabilmesinden ötürü egzersizler yaptırılarak hareket etmesi sağlanmalıdır. Samoyed yavru satılık fiyatları, yavrunun eğitimine, yaşına ve fiziksel özelliklerine göre değişim göstermektedir.

Samoyed Köpeklerin Sahiplendirilmesi

Samoyed köpek fiyatları, köpeklerin cinsine türüne yetişkin olup olmamasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Samoyed ortalama fiyatları, erişkinlik düzeyine, eğitimine göre değişir. Samoyed kaç tl sorusu da bu şekilde cevap bulmaktadır. Samoyed cinsini genel olarak yavru olarak sahiplenirler. Çünkü eğitim yavruyken daha kolay olur, emek verilmesi gerekmektedir. Bakımı çok maliyet gerektirmez ancak ilgi gerektirir her hayvan bakımında olduğu gibi. Fazlası ile koruyucu bir cinstir. Sahibine sadıktır. Aynı zamanda çocuklarla, bebeklerle birlikte çok uyumlu bir şekilde oyun oynarlar.

Samoyed Köpeklerin Mizaçları

Samoyed köpekleri dostane ve nazik davranışları sayesinde onların bekçi köpeği olmasına sebep olur. Agresif ve sinirli samoyed köpek çok nadir bulunmaktadır. Samoyed cinsi, “ sammie gülümsemesi” ve “ gülen köpek” takma isimlerine sahip olmuşlardır. Uyanık ve mutlu bir ifadeye sahiptirler. Bu cinslerin artık karakteri olarak bilinmiştir. Havlamaya çok eğilimlidirler. Havlama eğilimlerinden ötürü, bölgelerinde tehlike sezdiklerinde bölgeye tehlike yaklaştığında havlarlar. Gayretli bekçi köpeği olarak bilinirler. Samoyed köpekler geçmişten kızak köpeği unvanına sahiptirler. Bu yüzden de bir şeyler çekmekten hoşlanmazlar. Samoyedler zamanında ren geyiği sürüleri için de kullanılan bir türdür.

Samoyed Hakkında Sık Sorulanlar

 • Samoyedler çok tüy döker mi?

Beyaz ve kabarık tüyleri dışarıdan çok hoş ve asil dursa da tabii ki bu tüyler oldukça da bakım gerektirmektedir. Tüy dökümü diğer cinslere nazaran oldukça fazladır ve düzenli bakım yapılması gerekmektedir. Çift katlı bir kürk yapısına sahiptirler bu sebepten ötürü üzerlerine yapışan kirler tüylerin arasında kaybolmaktadır. Yılda iki kere tüy dökme zamanı olmaktadır. Tüylerin dökülmesini azaltmak için düzenli olarak banyo yaptırılmalıdır ve düzenli olarak tüyleri taranmalıdır.

 • Samoyedler kaç tane yavrular?

Yetişkin samoyed sağlıklı ise 4 ile 6 arasında doğurabilmektedir. Yavru sayısında değişiklik olmasındaki sebep ise dişinin boyutundan, sağlığından kaynaklı olabilmektedir. Sahte gebelik yaşaması yanı dış gebelik yaşaması ihtimali diğer ırka sahip olan köpeklere oranla daha fazladır. 

 • Samoyedler uykucu mudur?

Çok enerjiktirler ancak yetişkin bir samoyedin günlük olarak uyku süresi 12 saati bulabilmektedir. Yavru samoyed ise yetişkin samoyede oranla daya yüksek uyku süresine sahiptir. Yavru samoyedlerin uyku süresi 20 saati bulmaktadır. Geri kalan 4 saat için ise günlük ihtiyaçları karşılanır, yavaş yavaş egzersizleri yapılır. Yavru samoyedin gelişimi tamamlandıktan, 7 yaşını geçtikten sonrasında 14 ile 16 saat arasında uyku uyumaya başlamaktadır.