logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
KöpekKangal kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

Kangal Köpeği Kökeni

 

Kangalın kökeni Türkiye’ye bağlıdır. Çoban ve bekçi köpeği olarak bilinen bir köpek ırkıdır. Adını Türkiye’nin Sivas iline bağlı olan Kangal ilçesinden almış bulunmaktadır. Dünyada birçok federasyon ve köpek kulüpleri tanıyıp, bilmemektedir. Bu sebepten ötürü de Türkiye’deki yetkililer dünyaya safkan bir ırk olduğunu tanıtmak amacı ile gerekli çalışmalarda bulunmuşlardır. Bazı kişiler kangal ilçesine adını verdiğini düşünmektedir.

 

Orta Asya’dan göç etmiştir Kangal o zamanlardaki bir diğer adıyla Kangar, Türklerin göç ederken bu köpek cinsini getirdiği de düşünceler arasında yer almaktadır. Kangallar 17. Yüzyıl ve sonrasında Osmanlı tarafından üretime geçirilmiştir ve samson olarak isimlendirmesi yapılmıştır. Yavru kangal satılık şekilde sahiplenmeye uygun bir cinstir. Elbette bahçeli evler ideal yaşam alanlarıdır.

 

Kangal Köpeği Özellikleri

 

Kangal köpekleri genel anlamda çoban köpeği olarak da bilinmekte ve bağdaştırılmaktadır. Fakat bekçi köpeği tanımı ile daha çok örtüşmektedirler. Diğer çoban köpeği olarak bilinen köpek cinsleri, sürüyü korumak dışında sürüyü yönetmekte önemli bir yer almaktadırlar. Kangal köpeklerinin, en sevilen ve en bilinen özelliklerinden birisi de sahibine göstermiş olduğu aşırı derecede olan sadakat ve sahibine ait olduğunu bildiği ya da düşündüğü şeyleri iç güdüleri sayesinde fazlası ile koruma altına almaktadır.

 

 • Dövüş yetenekleri yüksektir.
 • Diğer yabani hayvanlara karşı, çok yüksek korumacı ve savaşçı özelliği bulunmaktadır.
 • Çocuklara karşı hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır. Onlar için tehdit niteliğinde değildir.
 • Yüksek koruyucu yeteneğe sahiptir.
 • Çok güçlü ve iridirler.

 

Kangal Köpeğinin Bakımı

 

Sivas kangal köpeği tüy bakımından uzunluğu orta derecededir. Bu sebepten ötürü de fazla tüy dökümü bulunmamaktadır. Haftada belirli periyotlarda örneğin haftada 1 ya da 2 kere düzenli olarak taranması kangal köpeği tüyleri için yeterli bir bakım olacaktır. Çok egzersiz yaptırılmasına gerek yoktur. Her gün düzenli olarak dolaşması gerekmektedir. Bu onun egzersizi için yeterli olacaktır.

 

 • Kulak ve dişler temiz olmalıdır.
 • Veteriner kontrolleri düzenli yapılmalıdır.
 • Aşırı sıcakta kalmaması gerekmektedir.

 

Kangal Köpeğinin Karakteristik Özellikleri

 

Kangal köpeği karakteri bakımından en düzgün olan köpekler arasında yer almaktadır. Diğer hayvanlarla ve yabancı insanlara karşı ilgisi, ilişkileri ortalama şeklindedir. Ağırbaşlı olmalarından dolayı çok oyuncu oldukları söylenmemektedir. Yalnızlığı daha çok severler, diğer köpek ırkları ile kıyaslanması yapıldığında ise bağımsız olmayı sevdikleri söylenebilmektedir. Birçok çoban köpeği bu özelliği taşımaktadır. Kangallara bölgesel cins de denilebilmektedir.

 

Gözlem yetenekleri çok gelişmiştir. Çok iyi bir şekilde koku alma yetenekleri de vardır. Bunlar da sivas kangalları olarak onları mükemmel birer bekçi köpeği yapmaya yeterli sebepler arasında yer almaktadır.  Büyük olmalarından ötürü apartman dairelerinde bakılması zordur. Apartmanda küçük bir odaya sıkışıp kalmak onları oldukça mutsuz edecektir. Yaşam alanları bahçeli bir ev olursa daha mutlu olurlar mutlu olmaları da onları daha sağlıklı birer hayvan yapacaktır.

 

Sivas Kangal Köpeklerinin Yatkın Olduğu Rahatsızlıklar

 

Aslında çok sağlıklı köpeklerdir diğer ırklara göre, bu da onlar için büyük bir avantaj niteliği taşımaktadır. Genel olarak “nazik dev” tanımlamaları yapılmaktadır. Herhangi bir çeşit sağlık sorunlarına yatkınlıkları bulunmamaktadır. Ancak bütün dev ve büyük olan türlerde görülen, kalça displazisi görülebilmektedir. Köpek çeşitleri içerisinde en uzun ortalama yaşam süresine sahip olan canlılardan birisidir. Irkı bu konuda da önemli rol oynamaktadır.

 

Sivas Kangal Köpeği Sahiplendirilmesi

 

Yavru kangal fiyatları büyüklüğüne göre yani kaç aylık olduğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kangal yavrusu fiyatları büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

 

Sivas Kangalı Hakkında Merak Edilen Sorular

 

 • Kangal yavrusu seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

 

Annenin iyi ya da kötü bakımıyla ilgilidir yavrunun da sağlık durumu. Anne köpek eğer yavruya iyi bakar ise yavru köpek de o kadar sağlıklı ve mutlu görünür. Eğer anne iyi bakamamışsa mutsuz ve sağlıksız bir yavru olacaktır. Yani kangal yavrusu seçerken anne ve baba kangallara bakarak seçim yapmak, yavru büyüdüğünde nasıl olacağını anne babaya bakarak gözlemlemek daha doğru bir seçim olacaktır.

 

 • Kangal köpeği çok fazla tüy döker mi?

 

Genel anlamda incelendiğinde bakımı kolay olan bir ırktır ancak evin içerisinde bakılabilecek ve ev bakımına uygun olarak önerilebilecek bir köpek değildir. Diğer köpeklere oranla tabii ki fazla tüy dökmektedir. Ancak dışarıda bahçede bakıldığında fazla tüy dökümü bir problem de yaratmayacaktır.