logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
KöpekBorder Collie kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

Border Collie Cinsi Köpeklerin Özellikleri

 

İskoç çobanların koyun sürülerini korumak için geliştirdikleri bu cins, son derece çalışkan köpekler olmasıyla günümüzde hayli dikkat çekmektedir. Hem bekçi hem de aile köpeği olan Border Collie yavrusu zekasıyla birçok ödüle layık görülmüştür. Eğitilmeye müsait olan bu tür, çoklu kişiliğe sahip olup sahibine ayak uydurmada hiçbir problem yaşamamaktadır. Her daim sahibine sadık ve itaatkar olduğu için Border collie sahiplenmek sizi düşündüğünüzden daha da mutlu edecektir. Verilen komutlara rahat bir şekilde ayak uydurmasıyla onu yavruyken eğitmeye başlayabilirsiniz.

 

Border Collie Fiziksel Özellikleri

 

Erkek olan köpeklerin kilosu 14-20 aralığında iken kız olanların 12-19 aralığındadır.  Bu köpeklerin gözleri genellikle koyu kahverengidir. Border Collie fiziksel özellikleri bakımından genel olarak siyah ve beyaz tüylerden oluşsa da bazıları kızıl-beyaz-siyah gibi üç renkten de oluşabilir. Kaslı bir bedene, ince uzun bir buruna ve uzun bir kuyruğa sahip bu köpek türü tam bir avcı genlerine sahiptir.

 

Boyu 51-58 cm arasındadır. Sıcak havalarda serin yerleri tercih eder. Saldırgan değildir ama gerektiği yerde hemen savunmaya geçmeye hazır bekler. Kurtarma, görme engellilere rehberlik, koruma görevleri için en uygun köpek ırklarından biridir. Oyun oynamaya çok meraklı olduğu için çocuklarla çok iyi anlaşır. Gel, git, otur, kalk gibi komutlarla oldukça iyi başa çıkabilir.

 

Border Collie Türünün Beslenmesi

 

Oldukça kolay bir beslenme alışkanlığına sahip olan bu köpekler, günde iki kez kuru mama ile beslenmek isterler. Köpeğinizin sağlığı için ara sıra vereceğiniz vitamin takviyeleri oldukça önemlidir. Ev yemekleri Border Collie beslenmesi için uygun değildir. Yüksek proteinli kuru mama onlar için oldukça idealdir.

 

Border Collie Özellikleri

 

 • Eğer eğitim verilirse apartman hayatına uyum sağlayabilir.
 • İlk kez köpek besleyecekler için satılık Border Collie yavrusu uygun bir cins değildir.
 • Enerjisi yüksek ve oyun oynamayı seven bir köpektir.
 • Havlama eğilimi diğer köpeklere göre düşüktür.
 • Zeki bir hayvandır, eğitilmesi kolaydır.
 • Diğer köpek cinslerine karşı temkinlidir.
 • Her türlü hava ısısına ayak uydurabilir.
 • Tüyleri orta derecede dökülür.
 • Haftada bir taranmasında fayda vardır.

 

Border Collie Bakımı

 

Border collie yavrusu bakımı oldukça kolaydır. Bakımındaki en önemli nokta ona yeterince iyi egzersiz yaptırmanızdır. Çok enerjik olan bu köpekler dışarıda oynayarak enerjilerini atmak isterler. Tüylerini haftada iki kez kesmek, gün içerisinde düzenli bir şekilde taramak, tırnaklarını uzadıkça kesmek kişisel bakımı için gerekli olan şeylerdir. Border Collie bakımı diğer köpek bakımlarında olduğu gibi sizi zorlamayacak maddeler içerir.

 

Yapıları gereği sürekli egzersize ihtiyaç duyan Border Collie yavrusu günlük belirli bir süre hareket etmeli ve enerjisini atmalıdır. Çoban köpeği gibi yetiştirildikleri için girdikleri köpek yarışlarında her zaman iyi sonuç elde ederler. Sağlıklı yetiştirilen bir Border 5 hatta 7 tane yavru dünyaya getirebilir. Kulakları hassas olduğu için her daim temiz tutulmalı, nemli bir bezle günlük silme ihtiyacı karşılanmalıdır. Çok hareketli olduğu için çok çabuk kirlenir, kirlendiği zaman banyo yaptırılmalıdır. Border collie yavru sahiplenme ile evinize neşe katabilirsiniz.

 

Border Collie Türünün Karşılaşabileceği Rahatsızlıklar

 

 • Alerji: Çok alerjik olan bu cins, yedikleri mamadan ya da hava şartlarından oldukça etkilenebilirler.
 • Collie Göz Anomalisi: Irkın en yatkın olduğu hastalıktır. Sonucu maalesef körlüğe kadar gidebilen bu hastalık 2 yaşından sonra ortaya çıkar. Uygun bir tedavi ya da erken teşhis edildiğinde körlük engellenebilir.
 • Hipotroidizm: Troid bezinin yetersiz çalışması sonucu ortaya çıkan bu durum köpeklere atalarından kalma kötü bir armağandır. Dışarıdan verilen troid hormonu ile hemen düzelebilir.
 • Progresif Retina Atrofisi: Köpeğin git gide göz sağlığını kaybetmesidir. Önce gece görüşleri zorlarken zamanla gündüz de görmemeye başlar.
 • Kalça Displazisi: Diğer adıyla kalça çıkığı. Yanlış egzersiz ya da hatalı beslenme sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık glukozamin, kondrotin ve MSM gibi eklemleri güçlendiren besin takviyesiyle ortadan kalkabilir.

 

En Sık Sorulan Sorular

 

 • Border Collie türü köpekler ortalama kaç yıl yaşam sürerler?

 

Ortalama 12 yıl yaşarlar.

 

 • Border Collie türü apartman yaşamına uygun mudur?

 

Oldukça cana yakın olan bu hayvanlar apartman yaşamında bir sorun oluşturmayacaktır.

 

 • Border Collie köpek fiyatları nasıldır?

 

Border Collie fiyatı tercih ettiğiniz petshopa göre değişiklik gösterecektir. Border Collie yavru fiyatları yaşına ve görünüşüne göre değişim gösterebilmektedir.

 

 • Border Collie Yavrusu Saldırgan mıdır?

 

Aile üyelerine oldukça sıcakkanlı ve sempatikken, yabancılara karşı soğuk ve temkinli olan bu köpekler, onu kızdırdığınızda oldukça agresif olabilir. Direk üzerinize atlayıp saldırmasa da huysuz bakar ve havlamayı tercih eder.