logo
Ücretsiz İlan Ver
logo
KöpekPitbull kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm

Vitrin İlanları

İlan bulunamadı.

Pitbull Cinsi Köpek

 

Pitbull köpekler, terrier ve buldog köpeklerin çiftleşmesinden elde edilen melez bir türdür. Sevecen ve cana yakın olmaları tamamen verilen eğitime bağlıdır. Sahiplerine karşı aşırı derecede koruyucudurlar. Canları pahasına bile savaşabilirler. Acı eşikleri oldukça yüksektir. Yine verilen eğitimine bağlı olarak, saldırgan ve canavarca eğitilebilirler. Bu eğitimi verilmesinin sebebi ise, ağız yapılarının güçlü ve kuvvetli olmasıdır. Safkan pitbull yavrusu için doğru eğitimin verilmesi bu yüzden oldukça önemlidir.

 

Pitbull Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

 

Erkek pitbull köpekler, yükseklik olarak 45 ile 48 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Dişi pitbull köpekler ise yükseklik bakımından, 43 ile 47 cm arasında değişiklik göstermektedir. Kilo olarak da 22 ile 30 kg aralığında değişiklik göstermektedir. Orjinal pitbull yavrusu zamanla bu özellikleri gösterir.

 

 • Güçlü kaslı vücut yapısı bulunmaktadır.
 • Burun delikleri oldukça geniştir.
 • Boynu adalelidir.
 • Omuzlarında hiçbir kırışıklık bulunmadan, kafa kısmına doğru zarif bir şekilde incelmeye başlar.
 • Omuzları da güçlü ve adaleli yapıya sahiptir.
 • Sırt kısmı güçlü ve kısadır.
 • Kuyruk kısmına doğru hafif bir eğimi bulunmaktadır.
 • Karın kısmı içine doğru çekik durmaktadır.
 • Göğüsleri derindir ancak genişliği fazla değildir.
 • Kuyruğu vücuduna göre kısadır.
 • Her renk ve desende pitbull bulunmaktadır.
 • Çeneleri kısadır ancak çok güçlüdür 106 kg kuvveti bulunmaktadır.
 • Ayak kasları da fazlası ile gelişmiştir.

 

Pitbull Cinsi Köpeklerin Kökeni

 

Pitbull cinsi ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmıştır. İsimleri türüne göre değişiklik göstermektedir. Amerikan Pitbull ve Pitbull Terrier olarak iki gruba ayrılmaktadır. 19. Yüzyılda bulldog ve değişik türlerdeki terrierlerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Amerikan Staffordshire Bullterrier türü ise minyatür pitbull çeşididir. Bu ırk Amerikalı üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Ağırlıkları arttırılarak kafaları ve çeneleri güçlendirilerek pitbull, yani Amerikan Staffordshire üretimi yapılmıştır. Gerçek pitbull fiyatları köpeğin türünün özelliklerini ne kadar yansıttığına bağlı olarak değişmektedir.

 

Pitbull Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

 

Pitbull sahiplenmek istiyorum diyorsanız önce bakımı hakkında bilgi edinmelisiniz. Pitbull eğitimi verilirken çok dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Örneğin yemeğini her zaman sizin vermeniz gerekmektedir. Köpeğinizin ne yapması gerektiğini ona anlatmalısınızdır. Bunun üzerine yoğunlaşmanız gerekmektedir. Pitbull köpekleri eğitimi yapılırken asla yumuşak davranılmamalıdır. Pitbull yavrusu size geldiği andan itibaren sert davranarak eğitim verilmesi gerekmektedir. Bu sertlikten kasıt asla şiddet uygulanması değildir. Köşeye sindiği süreçte kulaklarını aşağıya indirecektir ve size doğru mahcup olmuş bakışlar atacaktır. Bu bakışlarını gördüğünüz anda ödül mamasından da iki tane vermeniz gerekmektedir. Bu olan şeyin iyi bir şey olduğunu öğretmek istiyor iseniz kafasını okşayarak ve yine onunla konuşarak iyi olduğunu bahsetmeniz gerekmektedir.

 

Pitbull cinsi köpeğiniz ile sık sık konuşmanız gerekmektedir. Pitbull köpekle bir köpekle ya da bir hayvanla konuşur gibi değil sanki karşınızda bir insan var da insanla konuşurmuşçasına konuşmanız eğitimi açısından önemlidir. Pitbull köpekler her zaman için adaletli davranış sergileyen sahiplerini severler. Yapmasını istediğiniz şeyi yaptığında ve sizin söylediğiniz şeylere uyduğunda onu ödüllendirmeniz gerekmektedir.  Sahibinden pitbull yavrusu alırken bu konulara dikkat etmelisiniz.

 

Pitbull Yavrusu Beslenmesi

 

Pitbull yavrusunun beslenmesi, protein ağırlıklı olmalıdır. Mama firmaları bol bol protein kullanırlar ve bu proteini de tahıllardan alırlar ancak kaliteli olan mama markaları et ile alır. Pitbullar yoğun kas oranına sahip olmasından ötürü tahıllı mamalardan uzak kalmalıdır ve yoğun et barındıran mamalar tercih edilmelidir.

 

Pitbulla Güven Bağı

 

Pitbullara çok fazla güvenilmemelidir ancak ısırır zarar verir düşüncesiyle de ön yargı ile de yaklaşılmamalıdır. Her dediğinizi yapabilir, verdiğiniz talimatlara da kusursuzca uyabilir ancak yine de dikkatli olunmalıdır. Pitbulların doğası gereği en temel amacı, dövüşmektir, bir şeyleri parçalamaktan da çok hoşlanırlar. Çocukların arasında kalabalık ortamlarda başı boş bir şekilde gezdirilip bırakılmaması gerekmektedir. Dengeyi sağlar iseniz aranızda bir güven bağı oluşturabilirsiniz. Sizin tedirginliğiniz köpeği de huzursuz ve tedirgin yapacaktır. Rahat olunmalıdır.

 

Pitbull Sahiplenmesi

 

Çıkan kanunlara göre, Pitbull Terrier ve Japanese Tosa tarzındaki çevresine tehlike verebilecek hayvanların sahiplendirilmesi, üretilmesi ve satılması yasaktır. Yani kısaca pitbull beslenmesi Türkiye’ de yasaktır.

 

Pitbull Hakkında Merak Edilen Sorular

 

 • Pitbulların tüyleri nasıldır?

 

Pitbull tüyleri oldukça parlaktır, kalın ve kısa yapıları vardır. Tüylerinin kısa olmasından dolayı bakımları da oldukça kolaydır ve tüyünü en az döken köpek cinsleri arasında da yer almaktadır.

 

 • Pitbull bakımı neden tehlikelidir?

 

Pitbullar oldukça kuvvetli hayvanlardır ve yanlış eğitim sonucunda sahibine dahi zarar verebilen cinste köpek oldukları için pitbulların bakılması ve beslenmesi de oldukça tehlike arz etmektedir.

 

 • Pitbullar eğitim gerektirir mi?

 

Pitbulların diğer köpek cinsleri gibi eğitim alması gerekmektedir ancak pitbulların eğitim alması zorunluluktur. Eğitilmedikleri taktirde çevresine zarar verebilirler.